עקבו אחרינו בפייסבוק

שופרסל פוגעת בלקוחות: מה קרה לקופות האוטומטיות?

Share

הקופות האוטומטיות בשופרסל. להתראותהתור בסופר הוא אחד המקומות העגומים ביותר שאפשר להיתקע בהם בעולם המתקדם. מה שלא תעשה, באיזו שעה שלא תגיע, בערב חג או סתם ביום חול – תמיד התור בסופר יהיה מקום של מרורים, עוגמת נפש וסתם עצבים. בשופרסל הצליחו להביא נקודת אור אחת שתעזור עם הצרה הזאת – הקופות האוטומטיות. כמו בעולם הנאור, כמו בארה"ב, כמו באנגליה – קופות מהירות, בלי קופאית איטית, בלי טעויות בחשבון – נהדר. כל כך נהדר, שבשופרסל החליטו לבטל.

לא כל קנייה בסופר חייבת להסתיים עם עגלה מלאה עשרות מוצרים. למעשה, רוב הביקורים שלי בסופר מסתיימים עם מספר קטן יחסית של מוצרים, כי כזכור אני מחלק את הקניות שלי על פני סופרים שונים, ולפעמים ימים שונים, בהתאם למחירים ולמבצעים. לכן, כשקונים מספר קטן יחסית של מוצרים, המתנה מורטת עצבים בקופות האיטיות היא מייאשת. ולא, אל תדברו איתי על ה"קופה המהירה". כולם יודעים שהיא הקופה הכי איטית בסופר.

לכן, הקופות האוטומטיות שצצו בחלק מהסניפים של השופרסל בשנתיים האחרונות היו ברכה בשבילי. גם אל הקופות האלו היה תור בזמנים עמוסים, אבל הוא תמיד היה קצר יחסית. ונכון, לפעמים היו נתקעים שם אנשים עם עגלה של עשרות מוצרים, ולפעמים נתקעים אנשים שלא יודעים איך להשתמש בקופה האוטומטית (במו אוזניי שמעתי פעם מישהו נוזף בקול רם – "למה לא שמים פה יותר קופאיות שיעזרו להפעיל את הקופות האוטומטיות?"), וגם הקופות עצמן לא בדיוק היו מופת של קלות-שימוש. ובכל זאת, השימוש בהן תמיד היה הרבה יותר מהיר מאשר המתנה בתור הרגיל.

ולא רק המהירות חשובה – הקופות האוטומטיות תרמו הרבה גם לדיוק בקבלות שלי. בקופה רגילה, קשה מאוד לראות מה קורה על המסך של הקופאית, לכן את הטעויות מגלים בדרך כלל רק אחרי התשלום, בקבלה (בתקווה שאתם בודקים את הקבלה), ואז צריך ללכת לקופה הראשית ולהתחיל את הטקס המייאש של תיקון הטעויות של הסופר. בקופה האוטומטית, זה כמעט ולא קורה – כי אפשר לראות בבירור, מול הפנים, בדיוק איזה מחיר מופיע לכל מוצר, ואם המבצע "עבר" או לא. נכון שאם יש טעות, צריך לקרוא לקופאית האחראית שתתקן – אבל שוב, לפחות רואים את זה בזמן אמת, ולא על הקבלה אחרי שכבר סיימתם לשלם (ועכשיו לכו תנסו לקבל מהם החזר על התשלום בכרטיס האשראי שעשיתם…)

אז כאמור, אם יש משהו כל כך טוב, שעוזר לנוחות של הלקוחות, מה החליטו לעשות בשופרסל? להוציא את הקופות האוטומטיות. בינתיים, על פי דיווח אתמול ב"ידיעות אחרונות", מדובר רק בסניף ביגאל אלון בתל אביב – אבל אני מוכן להמר שאם הוציאו מסניף מרכזי אחד, הסניפים הבאים בדרך. עפ"י העיתון, בסניף נאמר שהקופות הוצאו משם "בגלל גניבות". נו באמת. אם לקוח מגיע לסופר בכוונה לגנוב – הוא יגנוב (או לפחות ינסה). הוא לא צריך את הקופות האוטומטיות בשביל זה. מה גם שהקופות האלו קיימות כבר במדינות רבות בעולם – אז בכל העולם צדיקים, ורק הישראלים גנבים?

ואין מה לעשות, גניבות תמיד יהיו בסופר. אלא שעכשיו, בשופרסל מעדיפים לפגוע בנוחות של כל הלקוחות שלהם בסניף, בגלל עלייה (מינורית, אני מניח) בגניבות בגלל הקופה האוטומטית. בדרך כלל הפוסטים שלי עוסקים במחירים בסופר. מחיר זה חשוב. אבל – גם שירות זה חשוב. גם נוחות הקנייה חשובה. לפעמים אחד בא על חשבון השני – אבל למה לפגוע בשירות בצורה כל כך מכוונת?

אתמול כבר הגעתי אל הסניף המדובר. כל הלקוחות היו ממורמרים. רובם לקוחות קבועים, שעובדים או גרים באזור, וכבר מכירים היטב את הקופות האוטומטיות. אתמול הם ניגשו אל הקופות הללו, גילו לחרדתם שאלו נעלמו – ואז נתקעו בתורים הרגילים, כמו בימי המנדט. וכדי להכעיס ולסובב את הסכין עוד קצת – חצי מהקופות ה"רגילות" היו ריקות. כרגיל, כלומר. זה יפה שבסניף הציבו קופות "רגילות" במקום הקופות האוטומטיות, ז"ל, אבל על מי אתם עובדים בדיוק? כמעט בכל זמן נתון חצי מהקופות הרגילות שכבר קיימות ריקות, אז איך בדיוק יעזרו עוד שתי קופות כשממילא כמות הקופאיות לא ממש תעלה?

אז עמדתי בתור הרגיל, עם 5 מוצרים. וחיכיתי. וחיכיתי. כמובן, היה שם האיש עם הצ'ק שצריך אישור מיוחד. והאיש עם כרטיס האשראי שלא עובר. והקופאית המתלמדת שלא יודעת מה עושים. ומאחוריי, כולם כועסים. ובכל הקופות (כלומר, כל ה-4 שעבדו), התורים מתארכים, וכולם מסתכלים בערגה אל עבר הפינה שבה עמדו פעם הקופות האוטומטיות. יופי שופרסל. תודה שופרסל. ביי שופרסל.

Share

2 Responses to שופרסל פוגעת בלקוחות: מה קרה לקופות האוטומטיות?

  1. מאוד מקווה שהקופות לא יצאו משאר הסניפים, יש זמנים שאני נכנסת לשופרסל (יום שישי בצהריים) רק כי אני יודעת שזה יעבור הכי מהר, אחרת אני פשוט אלך למקום אחר

  2. סוף כל סוף היה משהו טוב, וגם את זה הרסו… חיכיתי לראות מי יביא מכונה כזו אחרי שראיתי אותה בחו"ל ומרגע שהן הגיעו עברתי לעשות את כל הקניות בהן. עכשיו אני מעדיפה לעשות באינטרנט ולשלם משלוח מאשר לבזבז שעתיים בסופר (מעולם לא יצא לי להמתין פחות מחצי שעה בתור בקופה. ואני לא עושה אף פעם קניות בימי שישי בבוקר/חמישי בערב. ואם סופרים את זמן הסיבוב פלוס לנסוע לשם וחזרה פלוס חניה, זה יוצא כשעתיים)

    @ארז, לגבי זה שבכל העולם מחכים בסבלנות? פחחחחח. סבלנות בטוח. מחכים? ממש לא.
    קניתי בסופרים בארה"ב (אחד מהם הרשת הידועה לשמצה וולמארט), בגרמניה, באנגליה ובפריז, ***מעולם*** לא עמדתי בתור יותר מ 5-10 דקות. גג. תמיד היו עוד קופות לגשת אליהן וכל הקופות היו מאוישות. בארץ תמיד יש קופות שחסרות בהן קופאיות. למה? כי רוצים לצמצם עלויות כח אדם. ושאתה תסבול. מה זה כבר חצי שעה שלך/שלי? זה כלום. אבל אם תכפיל חצי שעה שלך כפול 20 אנשים שנתקעו תקבל יום עבודה של בנאדם. כפול חודש וחסכנו משכורת חודשית.

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר השקל ©

RSS Feed 

Privacy Policy