זה לא הזמן להתייאש - אלא לצעוד קדימהחשבון המים עלה לאחרונה. חשבון החשמל גם עולה. המע"מ יעלה באחוז, ויקחו מאיתנו יותר מס הכנסה, ו… הרשימה נמשכת ונמשכת. אז אפשר וטוב לצאת בצעקה גדולה נגד השיטה ונגד הגזירות, אפשר לצאת למחאה ואפשר לכתוב סטטוסים זועמים בפייסבוק – אבל מעבר לכל אלו, נותר האדם הפרטי בביתו עם השאלה הקטנה: מה עושים עכשיו?

הדבר הראשון שחשוב לזכור, אם לא הבנתם את זה קודם: הממשלה לא תדאג לכם. אם אתם מצפים ש"המדינה" תעזור לכם כשלא יישאר כסף לסופר – זה לא יקרה. אם אתם מצפים שחברי הכנסת ייזכרו בכם כשלא יהיה כסף לשלם את המשכנתא – זה לא יקרה. ואם אתם חושבים שהממשלה תעזור לכם עם הפנסיה הזעומה כשתהיו זקנים – גם זה לא יקרה.

יש הרבה אנשים שמתייאשים ממצבם הכלכלי, ובכל פעם כשהגזירות נוחתות בצורה יותר כבדה, הם רק מתייאשים עוד יותר – ומוותרים. "גם ככה יש לי אוברדראפט", הם אומרים, "אז עכשיו כל החשבונות יעלו עוד יותר? אין מה לעשות. אין איך לפתור את זה. אולי אם אצא להפגין."

אז אדרבא – צאו להפגין, זו חובתכם האזרחית, לפעמים. אבל לאוברדראפט שלכם זה לא יעזור, בטח לא בטווח הנראה לעין. לכן אתם חייבים לקחת את עצמכם בידיים, כי רק אתם יכולים, בשלב הזה, להוציא את עצמכם מהבוץ. רק אתם יכולים להסתכל על הצרות המתקרבות, ולתכנן בצורה שקולה ומדודה איך לנסות להתגבר עליהן, איך לשפר את המצב האישי שלכם, לפחות בצורה חלקית.

על הכלים הספציפיים כבר כתבתי פה בעבר – קודם כל, כמובן, אתם חייבים תקציב חודשי מדויק. לא בערך, לא כמעט ולא קרוב. תקציב חודשי שכולל את כל ההוצאות שלכם לחודש הבא, ואז במהלך החודש עצמו, לתעד בדיוק כמה באמת הוצאתם. וכך, אם מעכשיו ההוצאה בסופר תגדל אצלכם ב-100 שקל למשל, בעקבות עליית המע"מ – אתם נערכים לזה מראש, ולא נתקלים בזה בהפתעה בסוף החודש כשהכסף נגמר.

ויש גם שיטות ספציפיות לחסוך בסופר, אפילו עכשיו, כשהכל יעלה. יש שיטות לחסוך בכל תחום כמעט. זה לא יגרום לעליות המחירים והמע"מ להתאדות, אבל זה לפחות יכול להמתיק קצת את הגלולה המרה.

ואם אתם בחובות, תתחילו לצאת מהם בשיטת כדור השלג. ואם אתם בחובות גדולים, ואם המשכורת שלכם נמוכה, אז זה יהיה קשה, וזה יקח זמן, ולפעמים נדמה שמשרד האוצר רק מנסה לשים לך מקלות בגלגלים. אבל אם תיפלו כתוצאה מכך, ותידרסו ע"י הבנקים, אף מנכ"לית של אף בנק לא תגיע לחלץ אתכם. אז אתם חייבים לדאוג לעצמכם – בעצמכם.

Pin It on Pinterest