כרטיסי אשראיגם אנשים שכבר למדו להתמקח על מחירי האינטרנט שלהם, או עם חברות הסלולר, לא מודעים בדרך כלל לעובדה שגם עם חברת האשראי אפשר להתמקח. למעשה, רובכם משלמים עשרות ומאות שקלים מיותרים בשנה, תחת הקטגוריה היפה של "דמי שימוש בכרטיס אשראי". ומכיוון שלרובכם יש יותר מכרטיס אשראי אחד – מדובר על בזבוז של מאות שקלים.

ראשית יש להבין דבר חשוב: חברות האשראי מרוויחות עלינו כסף בלי שום קשר לדמי הכרטיס החודשיים. בכל גיהוץ של הכרטיס, בעל העסק משלם אחוז מסוים מסכום העסקה לחברת האשראי. בנוסף, חברות האשראי מרוויחות היטב מהריביות שאתם משלמים על עסקאות תשלומים בקרדיט, ואפילו כשמדובר על עסקת תשלומים "ללא ריבית" – החברות גובות בשנים האחרונות עמלה של כחצי שקל על כל תשלום כזה. (כל זה בלי לספור את הריביות על הלוואות מכרטיסי אשראי, כרטיסי אשראי מתגלגל, וכו')

כך שלחברת האשראי יש אינטרס שיהיה לכם כרטיס שלה – ושתשתמשו בו כמה שיותר. אבל אם כל זה לא מספיק, מרבית חברות האשראי גובות גם "דמי שימוש חודשיים" על הכרטיס – בדרך כלל סכום שנע בין 10 ל-22 שקלים, תלוי בחברה ובסוג הכרטיס. כלומר חברת האשראי גובה מכם תשלום על "הזכות" שהיא מספקת לכם לייצר לה רווחים.

בחלק מכרטיסי האשראי (בעיקר חוץ בנקאיים שמשתייכים למועדונים השונים – למשל של הסופרים), אתם מקבלים באופן אוטומטי פטור זמני מדמי השימוש הללו. בדרך כלל הפטור הוא לשנה או שנתיים – ואז, בתקווה שלא תשימו לב, החיוב החודשי צץ בחשבונכם. בכרטיסים האחרים, במיוחד הבנקאיים (כלומר כאלו שאתם מקבלים ישירות מסניף הבנק שלכם) מצפים מכם לשלם דמי שימוש כבר מההתחלה.

נפטרים מדמי השימוש וחוסכים מאות שקלים בשנה

אז איך מפסיקים לשלם את דמי השימוש המרגיזים הללו? זה פשוט מאוד – מתקשרים. בדיוק באותה השיטה של הורדת מחירי התקשורת, למשל, אפשר להתמקח עם חברת האשראי על דמי השימוש.

ראשית אתם צריכים לברר האם הכרטיס שלכם הוא בנקאי או חוץ בנקאי. אפשר לעשות את זה בקלות ע"י שיחה עם חברת האשראי – המוקדנים שם ישמחו לספר לכם אם הכרטיס שלכם הוא בנקאי (כלומר כזה שהונפק ע"י הסניף) או לא. אם מדובר בכרטיס בנקאי – המשא ומתן שלכם יהיה מול סניף הבנק שלכם. אם הכרטיס חוץ-בנקאי, המשא ומתן יהיה מול חברת האשראי. (ואם בסניף הבנק לא מוכנים לעזור לכם לבטל את עמלת השימוש על כרטיס האשראי – זה הזמן לשקול מעבר לבנק אחר).

בשלב הבא, אתם מתקשרים ו… מבקשים. כן כן, תתחילו פשוט מלבקש לבטל את דמי השימוש החודשיים. יכול להיות שיתמזל מזלכם, וזה יהיה עד כדי כך פשוט. אבל אם זה לא עוזר, מגיע השלב שכולנו כבר מכירים היטב כישראלים ממולחים – תאיימו לעזוב.

כאן אני חייב לעצור לרגע עם הערת שוליים – כדי לאיים לעזוב, אתם חייבים להיות מוכנים – ומסוגלים – לעזוב באמת, ולסגור את כרטיס האשראי המדובר. אם יש לכם הלוואות בכרטיס האשראי הזה, או תשלומים אינסופיים שיושבים עליו – אתם בבעיה. במקרה כזה, חברת האשראי יודעת שיהיה לכם קשה לעזוב, כי יש חרב מעל ראשכם – "רוצים לעזוב? אין בעיה. בתחילת החודש הבא אנחנו מחייבים אתכם מיידית על כל התשלומים."

עקרונית גם על זה אפשר לנהל משא ומתן – אבל זה כבר משא ומתן על כיסוי חובות, ולא כזה שמעמיד אתכם בעמדת כוח של דרישה לביטול עמלות. כך שבשורה התחתונה, זו עוד סיבה מצויינת לא לקחת הלוואות (בטח לא מחברת כרטיסי האשראי), לא לקנות בתשלומים, ולא להסתבך עם האשראי המתגלגל של חברות האשראי.

אז בהנחה שאין לכם חובות עמוקים בכרטיס – אתם אלה שנמצאים בעמדת הכוח. חברת האשראי רוצה אתכם בתור לקוחות, כי היא מרוויחה כסף על השימוש שלכם בכרטיס. מכיוון שלרוב האנשים יש היום יותר מכרטיס אשראי אחד, ומכיוון שברוב המקרים יציעו לכם כרטיסי אשראי חדשים אם רק תמצמצו – חברות האשראי יודעות שהתחרות על כיסכם קשה. ולכן, דמי השימוש יהיו הדבר הראשון שישמחו לבטל לכם, כדי לגרום לכם להישאר לקוחות נאמנים.

אני עשיתי את זה – וזה עבד מצוין. האבסורד הוא שבמשך כל השנים שבהן הייתי בחובות, בנוסף לכל הצרות הכבידו עלי גם דמי השימוש החודשיים הללו לכרטיסי האשראי. אם ניקח נניח בית ממוצע עם 4 כרטיסים, ותשלום ממוצע של 14 שקלים בחודש על כל כרטיס – מדובר על 672 שקל בשנה.

דווקא כשיצאתי סוף סוף מהחובות, למדתי פתאום שאפשר "לוותר" על התשלום הזה. כשהתקשרתי לבטל סופית את אחד הכרטיסים, שממש לא הייתי צריך, המוקדנית הנואשת בצד השני הציעה לי מיד, אפילו בלי שביקשתי, פטור לשנה מדמי הכרטיס. (זה, אגב, לא עזר לה בסופו של דבר. תודה שנזכרתם, אבל ביטלתי את הכרטיס בכל זאת).

שיטה פשוטה נוספת להיפטר מדמי הכרטיס, היא "לקפוץ" בין מועדונים. קיבלתם כרטיס אשראי של מועדון כזה או אחר עם פטור לשנתיים מדמי השימוש? כעבור שנתיים, בהנחה שהייתם ילדים טובים ואין לכם חובות בכרטיס – תבקשו המשך הפטור על דמי השימוש. לא מסכימים לתת לכם? תודה ושלום – אפשר לקפוץ אל כרטיס האשראי של הסופר המתחרה, ולבטל את הראשון.

השורה התחתונה: דמי כרטיס האשראי שלכם נתונים למיקוח, ולביטול מוחלט בהרבה מקרים. נסו – ותחסכו. הפוסט שבו סקרתי רשימה גדולה של כרטיסי אשראי שניתן לקבל בחינם, מחכה לכם כאן.

 

Pin It on Pinterest