בלוג השקל - איפה מתחילים?"השקל" עלה לאוויר באוקטובר 2012, וצבר מאז עשרות רבות של פוסטים. גולשים (וגולשות) חדשים באתר עלולים ללכת קצת לאיבוד, במיוחד אם אתם מחפשים ללמוד על נושא מסוים – למשל, איך לצאת מהחובות, איך לחסוך בקניות בסופר, וכו'. בדיוק בשבילכם מיועד העמוד הזה – שמהווה תמצית מסודרת של כמה מהפוסטים החשובים באתר – לקט, אם תרצו.

רוצים לצאת מהחובות?

כשהתחלתי את המסע הכלכלי שלי, הייתי, כמו הרבה אנשים, שקוע בחובות. לא סתם חובות – עשרות אלפי שקלים. המשכורות לא היו גבוהות במיוחד, וכמו עוד הרבה אנשים – חשבתי שאין שום דרך לצאת מזה, אלא אם כן, אולי, אזכה בלוטו. אבל אז גיליתי שדווקא יש דרכים לצאת מהחובות, גיליתי (בין השאר) את השיטה המצוינת של דייב רמזי, את תוכנת התקציב הנהדרת שאני משתמש בה, ויצאתי לדרך. אז מה עושים?

1. לשבור את מחסום הבושה – כן, אתם בחובות. לא, זאת לא בושה. ובעיקר: לעבוד קשה כדי לצאת מהם, זו לא בושה.

2. כמה אתם משלמים בחודש? זה הזמן לשלוף את החשבונות מהמגירה, ולהסתכל אל המציאות בעיניים.

3. מדריך: בניית תקציב משפחתי ב-6 צעדים – בלי להגזים, זה החלק החשוב ביותר של היציאה מהחובות, ובכלל, של חיים כלכליים עם פחות מתחים. המדריך יעזור לכם להתחיל לחיות עם תקציב, גם אם אתם חושבים ש"אין לכם זמן לתעד כל קניה".

4. קרן חירום: הכסף שיציל אתכם בשעת משבר – רגע לפני שאתם מתחילים לחסל בפועל את החובות, אתם חייבים לצבור לעצמכם קרן חירום קטנה (אל דאגה, בהמשך היא תגדל). נדמה לכם שאין טעם לחסוך כסף כשאתם בחובות? תחשבו שנית.

5. כדור השלג נגד החובות: כך חיסלתי חובות של 74,000 שקל בשנה וחצי – כאן מתחיל הכיף. תוקפים את החובות מהקטן אל הגדול, עם ניצחון אחד קטן בכל פעם, עד שמגיע הניצחון הגדול באמת. חמישה שלבים (פשוטים? לא. הם דורשים עבודה ומאמץ) – ואתם בדרך הנכונה. תוך כדי, חשוב לזכור לא לקחת הלוואות חדשות, לא להשתמש בשום אופן בכרטיסי אשראי עם חיוב נדחה, ולא לקנות בתשלומים. את ריכוז כל הפוסטים שלי בנושא יציאה מהחובות, תמצאו בעמוד הזה.

איך לחסוך כסף בקניות והוצאות?

נכון, הכל מתייקר, המשכורות לא עולות, ויוקר המחיה הופך לבלתי נסבל. ובכל זאת – יש הרבה שיטות לחסוך. מומלץ להתחיל עם המדור הקבוע שלי, כמה אני משלם באמת, שבו אני מפרט כמה אני משלם בכל חודש על השירותים השונים – וכך תוכלו לראות איפה אתם עומדים. בנוסף, בין המדריכים שתוכלו למצוא כאן:

קונים ברשת – ומקבלים חלק מהכסף בחזרה

יוצאים לחופשה? גם כאן אפשר לחסוך

בנקים וכרטיסי אשראי – זה יכול להיות יותר טוב

היחסים שלנו עם הבנקים, ועם כרטיסי האשראי שהם מנפקים לנו, לא פשוטים. אנחנו מפחדים מהם, אנחנו אוהבים אותם, אנחנו בורחים מהם או מחזרים אחריהם. בסופו של דבר, צריך לנסות לזכור שהבנק הוא בסך הכל נותן שירות שדואג לעצמו, ואתם הלקוח. וכמו עם כל נותן שירות, גם שם אתם יכולים לחסוך, והרבה:

  • מחפשים איפה לסגור את הכסף בבנק? אם אתם רוצים לשמור על הערך שלו, פק"מ זה ממש לא המקום. מפק"מ, רק הבנק שלכם ירוויח.

רוצים עוד? בדקו את העמוד עם כל מדריכי החיסכון המקיפים, וכאן תמצאו עוד עשרות טיפים קטנים יותר לחיסכון.

מתרגזים ביחד

חוץ מהמדריכים, הטיפים, והשיטות לצאת מהחובות – הבלוג הזה הוא גם מקום נהדר להתרגז ביחד איתכם. למשל על זה שסכיני הגילוח של שיק עולים בארץ פי 2, על המבצעים הפיקטיביים שמביאים אתכם לחנות – רק כדי לגלות שהמוצר שבמבצע נגמר מזמן, על כך שעדיין מכריחים אותנו לשלוח פקסים, על המכות שניחתות עלינו בתור בסופר, ואפילו על טיפים במסעדות, שהפכו למשהו אוטומטי וחסר משמעות. רוצים להתרגז ביחד איתי (או עלי) ולהשתתף בדיון? כל הפוסטים בנושאים הללו מחכים לכם כאן.

הפוסטים המוזכרים כאן הם רק טעימה קטנה, אבל קצת יותר מסודרת, מהמכלול השלם באתר. אם משהו כאן עזר לכם, ואם נראה לכם שהדברים שאני כותב יכולים לעזור גם לאחרים – אשמח אם תשתפו ותספרו – בפייסבוק, באימייל, בטוויטר, עם קופסת קוטג' וחוט – הקהילה המגוונת שצומחת כאן סביב "השקל" תורמת דעות, טיפים ועניין – ואשמח אם היא תגדל. ואם עדיין לא הצטרפתם, אל תשכחו את עמוד הפייסבוק שלנו.

Pin It on Pinterest