כרטיס אשראי מוזהב - כבוד מפוקפקגם אחרי כמעט שלוש שנים של חיים כלכליים מתוקנים ושונים מאוד מאלו שהייתי בהם פעם, יש לפחות תחום אחד שגם אני עדיין נופל בו: הפיתוי התדמיתי המטופש של כרטיסי האשראי המוזהבים. ה"כבוד" המפוקפק הזה שאני יודע שלא אקבל רק בגלל צבע הכרטיס, ובכל זאת אני נמשך לשם כמו יתוש אל האור האולטרה-סגולי המחשמל.

רוב האנשים העשירים לא באמת מתעניינים בצבע כרטיס האשראי שלהם. הם בהחלט יקבלו כרטיס נוצץ מהבנק – זהב קטן עליהם, הוא יהיה בצבע פלטינה, או שחור, או איזה צבע שעדיין לא המציאו – אבל הצבע הזה יעניין הרבה יותר את חברת האשראי מאשר את האדם שקיבל אותו.

אבל אני לא עשיר. הייתי שמח להיות עשיר, אולי זה יקרה פעם, אבל בינתיים נותר לי רק לדמיין את החיים הטובים כשאהיה כזה, ואת הכבוד הרב שיעשו לי בכל חנות (נגיד) כשאהיה עשיר. ואיך אפשר לגעת בחיים הטובים הללו של העשירים? כמובן – עם כרטיס בצבע זהב! הו הו, כמה כבוד שיעשו לי בחנות כשאשלוף את הכרטיס המוזהב שלי.

זאת בדיוק הסיבה שהכרטיסים האלו קיימים, כמובן. ברוב חברות האשראי, מספיק שיש לכם היום משכורת יציבה יחסית, ועבר סביר מול הבנק – והכרטיס המוזהב כבר בדרך. בחלק מחברות האשראי, מספיק שאתם נושמים, וכרטיס האשראי המוזהב כבר אצלכם. חברת האשראי רוצה לתת לכם הרגשה יוקרתית, הרגשה שקיבלתם משהו "מכובד", ורוצה שתשלפו אותו שוב ושוב בחנות כדי לראות את הבעת ההשתאות של המוכר.

אני בטוח שכולם מכירים את הרגע המרגש הזה, שבו אתם שולפים את כרטיס האשראי המוזהב שלכם בסניף "רמי לוי" המקומי, והקופאית מסתכלת עליכם בהערצה. היא עוצרת את התור, הלקוחות האחרים לא מתלוננים, כי כולם נועצים מבטי קנאה בכרטיס האשראי המוזהב שלכם, שנוצץ ומאיר את כל אריזות הקרקרים שקניתם עכשיו במבצע של 1+1.

טוב, זה כנראה לא קורה. לא לי, לפחות. זה גם לא קורה בבית הקפה. ובטח לא בסניף של ביטוח לאומי. למעשה, יש לי חדשות עצובות: לאף אחד לא אכפת מכרטיס האשראי המוזהב שלכם.

אבל מי שנמצא בחוג המוזהב – מקבל הטבות של עשירים!

זה כמובן עוד קשקוש שחברות האשראי ישמחו לגרום לכם להאמין בו. ה"הטבות" של חברות האשראי בישראל גם ככה עגומות ביותר, וזה לא באמת משתנה בין הכרטיסים הרגילים וה"מוזהבים". אתם תקבלו את אותה הנחה מזערית בחנות שלעולם לא תזכרו לקנות בה, תקבלו את אותה ארוחת בוקר זוגית בהנחה (שעדיין תעלה לכם עשרות שקלים יותר ממה שהיא שווה באמת), וכמות אפסית של "נקודות". לפעמים יזרקו לכם איזו עצם יבשושית כמו חיוב פעם בחודש של קניות בחו"ל במקום באופן מיידי, או הגדלה קטנה של ביטוח הנסיעות החינמי – זה שממילא לא מספיק באמת לבטח אתכם בחו"ל. מה נגיד, הטבות מהסרטים.

ולא רק שההטבות שתקבלו לא יהיו טובות יותר ברוב המקרים מאלו של הכרטיס הרגיל – על ה"זכות" הזאת של כרטיס נוצץ יש חברות שאפילו יקחו מכם דמי שימוש חודשיים גבוהים יותר על הכרטיס. לדעתי אתם לא צריכים לשלם בכלל דמי שימוש על כרטיס אשראי – אני כאמור לא משלם היום דמי שימוש על אף כרטיס שיש לי. אבל אם אתם משלמים משום מה – אז שימו לב שעל הכרטיס הזהוב יכול להיות שלוקחים לכם יותר – למה? בגלל הכבוד!

"הטבה" נוספת של הכרטיס המוזהב עשויה להיות מסגרת אשראי גדולה יותר. אלא שברוב המקרים, מסגרת האשראי תלויה בסך הכל במצבכם הכלכלי בבנק – שם ישמחו להגדיל לכם את המסגרת גם בכרטיס רגיל, או לחילופין להקטין אותה בכרטיס מוזהב, אם לא תעמדו בה. וכך או כך, מסגרת אשראי בכרטיס היא פתח לצרות – בואו לא נשכח שאם קיבלתם מסגרת אשראי של 40,000 שקל בכרטיס האשראי, זה ממש לא אומר שיש לכם עכשיו 40,000 שקל בכרטיס. זה בסך הכל אומר שחברת האשראי נורא תשמח לתת לכם הלוואה של עשרות אלפי שקלים בריבית גבוהה במיוחד. ומוזהבת.

כמובן, מכיוון שלכל אחד ואחותו יש היום כרטיס מוזהב, הכרטיסים הללו כבר לא מכובדים מספיק. אז יספרו לכם על כרטיסי הפלטינה, וה"סנטוריון", ויספרו לכם כל מיני ניסים ונפלאות על הפלאות שהעשירים באמת מקבלים עם הכרטיסים הללו. כלומר, יש לכם עדיין לאן לשאוף – ובינתיים, בואו תתקרבו אליהם קצת עם הכרטיס המוזהב פלוס. אז שוב, זה מצער לגלות, אבל העשירים מקבלים כבוד (נניח) בגלל הכסף שלהם. בגלל שהם עשירים. ולא בגלל הצבע שחברת האשראי נתנה להם. למעשה, כשיש לך סכום מסוים בחשבון הבנק – חברת האשראי היא זו שרודפת אחריך, ולא להיפך. אם בינתיים אתם אלה שממתינים על הקו של חברת האשראי – תבדקו את עצמכם מחדש. למרות מה שהכרטיס שלכם מספר לכם, אתם לא עשירים.

אז מספיק עם המרדף הזה אחרי ה"כיבודים" של כרטיסי האשראי. אתם לא צריכים 10 כרטיסים, ואם רוצים לתת לכם כרטיס מוזהב, שיתנו (אבל בחינם!). בכל מקרה, הכרטיס הזה לא יודע לייצר כסף, הכרטיס הזה יידע לנצח לעשות רק דבר אחד – לעזור לאחרים לקחת מכם כסף.

Pin It on Pinterest