טלוויזיה - הרבה יותר בזולאין ספק, אני אוהב טלוויזיה. אין ספק, אני רואה הרבה טלוויזיה. וגם אין לי ספק, שמי שאוהב טלוויזיה, צריך לשלם עליה. אבל אחרי כ-13 שנה עם "יס", ועוד כמה וכמה שנים עם הכבלים לפני זה – הטכנולוגיה מאפשרת לי סוף סוף לראות טלוויזיה בצורה שאני רוצה, ובמחיר הרבה יותר נמוך (אבל בהחלט כן – עדיין לשלם עליה).

אז איך אני רואה היום טלוויזיה? באמצעות Netflix ו-Hulu. ראשית, הסבר קצר למי שלא מכיר: נטפליקס הוא שירות אמריקאי (עם שלוחות במדינות רבות, השנייה בגודלה היא כנראה באנגליה, אבל לא בישראל עדיין – עוד על כך בהמשך), לצפייה בתוכן המוזרם דרך האינטרנט. סוג של VOD, שעובד כולו דרך האינטרנט (למעשה, גם הVOD של יס עובד כך). באמצעות אחד מתוך מגוון מכשירים שמחובר לטלוויזיה, ועם ממשק נוח במיוחד, הצופה יכול לבחור מתוך עשרות אלפי סרטים וסדרות טלוויזיה בצפייה ישירה. המחיר: $8.99 דולר בחודש.

הולו הוא שירות דומה, עם מגוון תכנים שונה במקצת. בניגוד לנטפליקס, שבו עולות עונות שלמות לאחר שידורן, בהולו עולים במקביל גם פרקים חדשים, יום לאחר שידורם בארצות הברית. המחיר: $7.99 בחודש. החיסרון: בהולו יש גם פרסומות, בניגוד לנטפליקס.

כישראלים, יש לנו בעיה אחת מרכזית עם שני השירותים הנהדרים הללו (ונוספים, כגון Amazon Instant Prime) הם לא זמינים לרישום בישראל. אלא שהיום, גם את הבעיה הזו ניתן "לעקוף" בקלות יחסית, באמצעות שירותי מעקף טכניים כדוגמת UnoTelly. גם אלו מצריכים רישום חודשי (של כ-$4 דולר בחודש), וקצת ידע טכני (לא יותר מדי) – אבל אחרי שמתקינים אותם, אתם אמריקאיים לכל דבר ועניין. את ההסבר הטכני איך להשתמש בשירותים הללו תוכלו למצוא בפוסט הזה, מתוך אתר "אינטרנט ישראל". שימו לב שאת התשלום לשירותי התוכן חייבים לבצע עם כרטיס אשראי בינלאומי – וגם אז לא כולם עובדים עם נטפליקס והולו, אז זה עניין של ניסוי ובדיקה.

עניין אחד שחייבים לזכור עם השירותים הללו, הוא שהם מגיעים כמובן ללא תרגום לעברית. את רוב התוכניות ניתן לראות עם תרגום לאנגלית, שעוזר לאנשים שמתקשים עם האנגלית בשמיעה בלבד. לי זה בהחלט מספיק – אבל זה לא מתאים לכולם, מן הסתם.

אז לכמה הגענו עד כה? כ-80 שקל בחודש, אם אתם נרשמים גם לנטפליקס וגם להולו. לא כל אחד זקוק להולו – הספרייה של נטפליקס עשירה במיוחד, וכוללת גם את הפקות-הבית של נטפליקס (כדוגמת "בית הקלפים"). אבל אם אתם לא מסוגלים לחכות עם הסדרות החמות ביותר (שכאמור עולות בנטפליקס רק מספר חודשים לאחר שידור כל העונה – כלומר לפעמים שנה שלמה לאחר תחילת שידורה), הולו יפתור לכם גם את הבעיה הזו.

80 שקלים בחודש – במקום ה-233 שקלים ששילמתי קודם ל-"יס", כלומר חיסכון של קרוב ל-2,000 שקל בשנה.

שימו לב שכדי לראות את השידורים הללו בטלוויזיה בסלון, אתם זקוקים גם למכשיר שיידע להזרים אותם מהאינטרנט. אפשר לעשות את זה עם Playstation או XBOX אם כבר יש לכם כזה, או לקנות סטרימר ייעודי, כמו למשל ה-Amazon Fire TV, או פשוט לחבר את המחשב לטלוויזיה.

ומה עם הערוצים הישראליים? לשם כך קיים היום "עידן פלוס". קנינו ממיר ב-180 שקלים, חיברנו אותו, הקליטה לא רעה בכלל (אבל זה משתנה בערים שונות בארץ), ועכשיו אם תפרוץ מלחמה נוכל לראות חדשות. מעבר לזה, אני חייב לציין שבחודש שחלף מאז שקנינו אותו – פתחנו את ה"עידן פלוס" בדיוק פעמיים. וגם אז, נפלתי על פרומו של יולדות צורחות בעונה החדשה של "בייבי בום", וחזרתי מהר מהר לטלוויזיה האמריקאית.

באופן אישי, לא היה לי קל לעזוב את "יס". ראשית, כי בניגוד לכמה מחברות התקשורת האחרות, יס התנהלו רוב הזמן בסדר. גם איתם היו בעיות פה ושם לאורך השנים, אבל הבעיות הללו תמיד נפתרו בסופו של דבר בצורה משביעת רצון, יותר ופחות. המעבר שאני עשיתי לא מתאים לכולם, ולאנשים שרוצים לקבל את הטלוויזיה שלהם בצורה הכי פשוטה (טכנית) שאפשר, עדיין אמליץ בפה מלא על יס.

אבל למרות השירות הטוב, הם לא יכולים להתחרות היום (או אפילו להתקרב) למחירים הללו. וזה לא רק עניין המחיר – השפע של התוכן שעמד בפני בחודש האחרון הוא באמת בלתי נתפס, והכל בממשק נוח ומהיר הרבה יותר מזה של החברות הישראליות. גם האיכות הטכנית מעולה – שידורי ה-HD של יס הם ברובם לא מציאה גדולה, לצערי, בגלל כיווץ מסיבי של השידורים. בנטפליקס, לעומת זאת, אנחנו רואים באיכות HD מלאה, שמתחילה תוך מספר שניות מרגע הבחירה בתוכנית, וכל זה למרות שהשידור מועבר דרך האינטרנט. (לנו יש מהירות של 40 מגה בבזק, אבל אני יודע על אנשים שזה עובד להם היטב גם במהירויות נמוכות יותר).

המעבר הזה לא מתאים לכולם. אם אתם חייבים תרגום לעברית, אתם בבעיה. אם אתם מפחדים מההתעסקות הטכנית המסוימת שכרוכה בעניין, זו גם בעיה. גם אם כרטיס האשראי שלכם לא "תואם" לדרישות של נטפליקס, אתם תקועים. (אם כי, יש דרכים עוקפות גם לזה – למשל לקנות כרטיסי מתנה שנתיים ב-ebay).

בתור התחלה, אתם יכולים פשוט לנסות. אם יש לכם כבר מכשיר מתאים מחובר לטלוויזיה בסלון (או שאתם מוכנים להסתפק בצפייה דרך המחשב או בטאבלט), אפשר להירשם לחודש ניסיון בחינם בנטפליקס (עדיין תזדקקו לכרטיס אשראי מתאים, ולשירות שעוקף את המגבלות הגאוגרפיות). ב-Hulu Plus אפשר לקבל בדרך כלל רק שבוע בחינם, אבל באמצעות הקישור הזה תוכלו לקבל שבועיים ניסיון בחינם. (רק שימו לב שאם אתם לא מבטלים לפני סיום תקופת החינם – כרטיס האשראי שלכם יחוייב אוטומטית).

למרות החשש הראשוני, אני די בטוח שאחרי שתנסו את העניין – לא תוכלו לחזור אחורה. ואם תתאכזבו בכל זאת? יס (או הוט) ישמחו תמיד לקבל אתכם בחזרה.

Pin It on Pinterest