שמן קנולה במבצע 1+1 בשופרסל שלי

מבצעי 1 פלוס 1 (חינם!) הם בין המבצעים הפופולאריים בסופרים, ברשתות הפארם ובחנויות נוספות. האפקט הפסיכולוגי בהחלט מפתה – אתם רואים מולכם מוצר כזה או אחר שממילא תכננתם לקנות (או שלא תכננתם לקנות… אבל יש מבצע!), ומקבלים הצעה שאי אפשר לסרב לה – קנו אותו, וקחו אחד נוסף בחינם!

ובדרך כלל אנחנו מתפתים. חינם! איך אפשר לסרב למשהו בחינם? ואז אנחנו קונים מוצר שלא באמת רצינו לקנות היום, או שאנחנו לא טורחים לבדוק מקרוב את המחיר האמיתי שאנחנו משלמים עליו, ובסוף, במקרה הטוב סתם קנינו שני מוצרים בבת אחת בלי הנחה מרשימה – ובמקרה הרע, אנחנו משלמים מחיר אפילו יותר יקר מזה שהיינו משלמים במקום אחר.

קחו לדוגמא את שמן הקנולה שבתמונה פה משמאל. זה מוצר שנמצא הרבה פעמים במבצעי 1+1 של סניפי השופרסל דיל. לכאורה מדובר במבצע משתלם במיוחד – קונים ליטר של שמן קנולה, ומקבלים אחד נוסף… בחינם! חינם, כבר אמרתי?

אלא שכדאי מאוד להסתכל על האותיות הקטנות יותר. המחיר ליחידה של השמן הספציפי הזה, בשופרסל שלי, הוא 19.99. מתי בפעם האחרונה קניתם ליטר שמן קנולה ב-19.99? האמת היא שאם אתם קונים בשופרסל שלי, יכול להיות שזה קרה. ייאמר "לזכותם" שזה המחיר הרגיל של השמן הזה, כשהוא לא במבצע. אלא שאם אתם קונים שמן קנולה במחיר הזה, אתם כבר פראיירים – כי אפשר למצוא שמן גם בחצי מחיר, ואפילו פחות.

אז נכון, לא מדובר פה ב"סתם" שמן, אלא בשמן "מועשר בוויטמין E". תסלחו לי אם אני מעדיף לקבל את הוויטמינים שלי ממקורות שלא מטוגנים באש. ואם אתם רוצים לחסוך ומחפשים שמן קנולה "רגיל",  למה שלא תקנו בשופרסל דיל את שמן הקנולה של מותג הבית, ב-8.06 שקלים? בלי מבצעים, בלי 1+1 ובלי קניות כפולות. נכנסים וקונים שמן בפחות מחצי המחיר של ה"שניים במחיר כפול". רוצים בכוח לקנות שניים? זה יעלה לכם 16.12 ש"ח. בלי שום "חינם", אלא סתם עם תשלום בקופה.

ונניח שאתם רוצים דווקא את השמן הזה, של וילי פוד, עם הוויטמין החמקמק? ב"שופרסל ישיר" הוא עולה 15.99. ועפ"י אתר pricez, ניתן למצוא אותו בסופר ברקת ב-7.99. שמנים אחרים (של עץ הזית למשל) מועשרים בתוספות שונות ומשונות, עולים גם הם בחנויות היקרות בסביבות 15. בחנויות הזולות יותר תמצאו אותם לעיתים גם ב-10-11 שקלים.

אז מה המסקנה? אם אתם רוצים לקנות דווקא את השמן הזה, ודווקא בשופרסל שלי, ואתם צריכים ממש עכשיו 2 ליטר שמן – אז המבצע משתלם ביחס למחיר הרגיל בשופרסל שלי. הבעיה היא שהמחיר ה"רשמי" ליחידה מטעה – הוא נכון בשופרסל שלי, אבל זול יותר במקומות אחרים ובעיקר עם מותגים אחרים.

זה קרה לי למשל גם עם דאודורנט של ניוואה לפני מספר חודשים. מכיוון שאני קונה את הדאודורנט הזה לעיתים קרובות, אני כבר מכיר את המחיר שלו: בסביבות 20 שקלים במבצעים קבועים, ולעיתים קרובות בזכות מבצעים עמוקים יותר המחיר שלו יורד גם ל-15. כך שכשראיתי אותו בניו-פארם במבצע של 1+1 (חינם!), עם מחיר "רשמי" של 32 שקלים, ידעתי שאין פה שום דבר מיוחד. מעולם לא קניתי אותו (או אפילו ראיתי אותו) במחיר הזה בחנויות אחרות, ואם מחלקים את זה ל-2 מגיעים ל-16 ש"ח לבקבוק – שזה מחיר לא רע, אבל עדיין מכריחים אותי לקנות 2 בבת אחת – ואני צריך להחליט אם אני מעוניין להעניק לחנות את "ההלוואה" הזו.

והעניין הזה חוזר שוב ושוב עם מבצעי 1+1. מציגים לכם מחיר "קטלוגי", גבוה ויקר, של מוצר מסוים, ואז מספרים לכם שהשני חינם. בפועל, אם תחלקו את המחיר של 1 לשניים, תגלו שהעסקה הרבה פחות משתלמת ממה שנדמה, וברוב המקרים גורמת לכם בעיקר לקנות 2 מוצרים בבת אחת, למרות שלא תכננתם.

Pin It on Pinterest